Recept: Česnekové máslo

Udělejte si chutné česnekové máslo a dresing, který se vám bude hodit nejen ke grilování.

Hovězí na česneku

Nevíte, co s česnekem? Udělejte si hovězí na česneku.

Česnečka

Dejte si skvělou a rychlou česnečku. Určitě si na ní pochutnáte.

Česneková polévka

Nejnovějším receptem je česneková polévka se sýrem. Uvařte si ji i vy.

Recept na výborné masarykovo cukroví.

Česneková pomazánka

Oblíbeným receptem je česneková pomazánka. Je rychlá a hodí se na chlebíčky.

Česnekové slavnosti 2014

Zajeďte se podívat do Buchlovic na třináctý ročník česnekových slavností, které patří mezi nejoblíbenější slavnosti na Moravě. Slavnosti česneku budou probíhat v zámeckém parku u zámku Buchlovice již tento měsíc.

Během akce česnekové slavnosti na vás čeká zajímavý program, který bude doplněn ochutnávkami, soutěžemi a v neposlední řadě prodejem česneku. Můžete tam koupit český a moravský česnek. Dále jsou připraveny přednášky o česneku, které se budou hodit nejen pro všechny pěstitele česneku, ale také pro všechny zájemce o tuto rostlinku.

Festival česneku se koná 26. července od 10:00 do 18:00 v parku na zámku Buchlovice a na náměstí. Vstupné se bude pohybovat v řádu několika desítek korun a pro děti a invalidy bude menší.

Cena za kilogram česneku se bude pohybovat mezi 200 - 300 Kč, záleží na daném prodejci, který bude prodávat na festivalu. Možná se vám zdá cena vysoká, ale na druhou stranu budete mít jistotu, že se jedná o česnek vypěstovaný z české sadby (nebude-li uvedeno jinak).

Na předminulých slavnostech česneku prodávali také někteří prodejci španělský česnek, který vydávali za český. Byli sice odhaleni, ale nějaký česnek již prodali. Někteří z nich šli pak prodávat na náměstí v Buchlovicích, které tenkrát již s festivalem česneku nesouviselo. Letos se pořadatelé budou opět snažit zamezit tomuto nepoctivému prodeji.

Vybíráme z programu:
Na horních zámeckých schodech: slavnostní zahájení, nakrojení koláče, zpěv hymny, zvedání praporu; módní přehlídka, vystoupení SUPŠ UH, představení, koncert,...
Na loukách v zámeckém parku: divadlo, představení,...
Na spodních schodech: představení dětských souborů, kapel a sborů.
Pod spodními schody: česnekový běh, mistrovství v plivání česneku.
Galerie na půdě: Alliumfilové, spojte se! - diskuze o česneku - garant Ing. Kozák.
U muzea Podhradí: soutěž čichačů, o nejhmotnější česnek, nejkrásnější česnekový cop, dále ochutnávky, omlazovací kúra,...