Recept: Česnekové máslo

Udělejte si chutné česnekové máslo a dresing, který se vám bude hodit nejen ke grilování.

Hovězí na česneku

Nevíte, co s česnekem? Udělejte si hovězí na česneku.

Česnečka

Dejte si skvělou a rychlou česnečku. Určitě si na ní pochutnáte.

Česneková polévka

Nejnovějším receptem je česneková polévka se sýrem. Uvařte si ji i vy.

Recept na výborné masarykovo cukroví.

Česneková pomazánka

Oblíbeným receptem je česneková pomazánka. Je rychlá a hodí se na chlebíčky.

Pěstování česneku

Jedna z možností, jak mít český česnek, je vypěstovat si ho. Pěstování česneku není vůbec složité a určitě to zvládne každý.
Existují dvě základní rozdělení česneku; česnek paličák a česnek nepaličák.
Česnek paličák má kulovité květenství (palici) s cibulkami, které se musí odstranit, aby tak úroda rostliny nebyla snížena. V Česku je častěji pěstován tento typ.
Česnek nepaličák má snazší pěstování, které navíc zaručuje určitý výnos. V EU je tento typ pěstován nejčastěji.
Dále se česnekové odrůdy dělí podle podzimní či jarní výsadby.
podzimní výsadba - stroužky česneku se sází na podzim v září a v říjnu, a v červnu a červenci se sklízí. I když je tato sklizeň výnosnější, tak může být napadena různými chorobami a česnek nevydrží výt dlouho skladován.
jarní výsadba - česnek se sází na jaře v březnu nebo v dubnu a sklízí na podzim. Jeho výhodou je odolnost proti chorobám a dobrá skladnost.

Sadbový česnek sázíme do předem připravené půdy, která je prohnojena (česnek ale nemá rád čerstvý kravský hnůj) a zorána. Pokud chceme, tak česnek moříme. Vhodné stanoviště se nachází na slunné, suché a vzdušné místo, které má propustnou půdu s dostatkem živin.
Jednotlivé stroužky sázíme v záhoncích do hloubky 6 - 8 cm, a měly by být od sebe vzdálené 10 - 15 cm. Častá závlaha u pěstování česneku není nutná, ale musí se dbát na to, aby půda nebyla suchá. Během růstu se česnek již hnojit nemusí, ale neuškodí mu, pokud se vypleje plevel. Vyrostlá květenství se průběžně odstraňují. Česnek se sklízí, když vypadá, že je zralý. Pokud se začínají stroužky rozpadat, tak je česnek již přezrálý.
V případě napadení česneku chorobou, se musí česnek vytrhnout a zlikvidovat.

Existuje mnoho odrůd česneku, v Unii je povoleno pěstovat přes devadesát druhů česneku. Mezi nejznámější patří Lukan, Vekan, Jovan, Anton nebo Dukát.

Sklizeň česneku

Sklizeň česneku nezávisí většinou na době (je to obvykle červenec, srpen), ale na tom, jak česnek vypadá. Paličák se sklízí, když má jen několik dužnatých listů a nepaličák, když nať leží při zemi.
Česnek, který sklidíme, spleteme do copů či svazků a sušíme na stinném místě, kde je dostatek vzduchu. Po vysušení se odstřihne nať tak 3 cm nad hlavičkou a zkrátíme kořínky. Česnek musí být vždy na suchém a dobře větraném místě.