Recept: Česnekové máslo

Udělejte si chutné česnekové máslo a dresing, který se vám bude hodit nejen ke grilování.

Hovězí na česneku

Nevíte, co s česnekem? Udělejte si hovězí na česneku.

Česnečka

Dejte si skvělou a rychlou česnečku. Určitě si na ní pochutnáte.

Česneková polévka

Nejnovějším receptem je česneková polévka se sýrem. Uvařte si ji i vy.

Recept na výborné masarykovo cukroví.

Česneková pomazánka

Oblíbeným receptem je česneková pomazánka. Je rychlá a hodí se na chlebíčky.

Česnek medvědí

Česnek medvědí je bylina, která roste ve volné přírodě na jaře. Medvědí česnek obsahuje plno vitamínů a minerálních látek, které jsou prospěšné pro lidský organismus. Ve srovnání s česnekem kuchyňským má některé léčivé účinky mnohem lepší. Jedná se také o přírodní antibiotikum a má antibakteriální a antiplísňové schopnosti.

Listy česneku medvědího se sbírají v dubnu a v květnu, někdy i v březnu nebo ještě v červnu a ty se za syrova konzumují. Používají se všude tam, kde kuchyňský česnek nebo bylinky či kořenící přísady. Díky chuti medvědího česneku, která je jemná a zároveň pikantní, dostanou vaše pokrmy zcela jinou neodolatelnou chuť.

Allium ursinum L. (česnek medvědí) je vytrvalá rostlina, která dorůstá až do 40 cm, k ní patří i cibule a přízemní velké a polodlouhé listy. Celá rostlina je zakončena květenstvím a tobolkou, což je plod. Nejčastěji jej najdete ve vlhčích porostech na spíše stinných místech. Listy u něj najdete pouze v době květu, po odkvětu listy začínají vadnout.

Jak medvědí česnek poznáte?

Medvědí česnek je malá rostlina, kterou naleznete v přírodě podél potoků, v lesích nebo na vlhkých loukách či v nížinách a je pro něj typická česneková vůně. Snadno je zaměnitelný s konvalinkou, ale konvalinka česnekově nevoní a hlavně je jedovatá. V lesích se často vyskytuje po desítkách a vedle sebe vytváří pás zelených listů. Poznat ho můžete podle dvou věcí - má jemné dlouhé listy a voní po česneku.

Jaké má použití v kuchyni?

Jedna z předností medvědího česneku je ta, že i když chutná a voní jako česnek, tak konzument není moc cítit po česneku. Tato rostlinka se může dávat do pomazánek, salátů, polévek, másla a všude jinde dle vaší chuti. Ve výsledku ho můžete dát všude tam, kam se přidávají jiné bylinky, česnek nebo koření. Nejlepší je dávat jej nakrájený do již hotového jídla. Vařením nebo pečením ztrácí svou výtečnou chuť a hlavně vitamíny. Podívejte se na recepty z medvědího česneku

Jaké obsahuje vitamíny a prospěšné látky?

Medvědí česnek obsahuje vitamíny - A, B1, B2, C, stopové prvky - železo, zinek, hořčík, vápník, měď, mangan, molybden, aj., též obsahuje allicin, glykosid, hořčinu, aj.

Jaké jsou jeho zdravotní účinky?

Zdravotní účinky má medvědí česnek opravdu velké. Považuje se za přírodní antibiotikum, antimykotikum a také je antibakteriální.

Jak jej uskladnit?

Listy po odtržení brzy vadnou, aby se tak nedělo, tak je vhodné je postavit do sklenice s vodou, dát do lednice ve vlhké látce nebo je jinak zpracovat či uchovat. Usušením se změní struktura byliny a přijde o cenné látky. Vhodné je naložit medvědí česnek do oleje nebo nasekaný zamrazit. Dá se z něj připravit víno nebo tinktura, ale nejvíce prospěšných látek má, když je čerstvý.

Pěstování medvědího česneku

Medvědí česnek má rád stinná místo a dostatek zavlažování, tak nejlepší místo pro jeho pěstování je pohostinné místo v blízkosti keřů a stromů. Vyberte si vždy vhodné místo a nezapomeňte na pravidelné zalévání. Sází se po trusech do 10 (jak semena, tak i cibule), protože ne všechny vyrostou. Pěstovat se dá jak na zahradě, tak i v květináči na balkóně.

Semena - na podzim je zasaďte na vhodné místo, první sklízení můžete očekávat až na druhý rok.
Cibulky - cibulky zasaďte na podzim na vhodné místo a sklízet můžete další jaro.
Sazenice - tu je zasadíte do květináče nebo do zeminy.

Existuje mnoho receptů z medvědího česneku, tak se na ně podívejte.

medvědí česnek

medvědí česnek