Recept: Česnekové máslo

Udělejte si chutné česnekové máslo a dresing, který se vám bude hodit nejen ke grilování.

Hovězí na česneku

Nevíte, co s česnekem? Udělejte si hovězí na česneku.

Česnečka

Dejte si skvělou a rychlou česnečku. Určitě si na ní pochutnáte.

Česneková polévka

Nejnovějším receptem je česneková polévka se sýrem. Uvařte si ji i vy.

Recept na výborné masarykovo cukroví.

Česneková pomazánka

Oblíbeným receptem je česneková pomazánka. Je rychlá a hodí se na chlebíčky.

Čínský česnek

Česnek původně pochází z Číny, ze které se rozšířil i do dalších částí světa. I do Česka, kde pěstitelé pěstovali jeden z nejlepších česneku na světě... Ale teď je situace jiná. Čína je největší světový producent česneku, celé 3/4 vypěstovaného česneku pochází z Číny, z provincie Jün-nan. V každém českém hypermarketu najdete česnek právě z Číny, protože je levný. Druhá věc je ta, že tato náhražka je bez chuti a lidé se začínají více poohlížet po českém česneku.

Čínský česnek je ovšem mnohokrát horší než český česnek. Mnoho lidí si ani už nepamatuje nebo ani neví, jak má chutnat česnek. Znají jen tu náhražku česneku. Čínský česnek, který se dováží přes půl zeměkoule, je v okamžiku dovozu až rok starý. Proto dříve plesniví, smrdí a často jej můžete tak akorát vyhodit. Čínský česnek je bělený chlorem, odčervován metylbromidem a hnojen lidskými výkaly. Dále je hnojen v Česku nepovolenými hnojivy, protože v Číně mají jiné standardy, které nejsou tak přísné.

Chuť čínského česneku je mdlá, není aromatický a má malé stroužky. Pokud chcete mít v pokrmu charakteristickou česnekovou chuť, musíte použít více čínského česneku, abyste jí alespoň částečně dosáhli. Čínský česnek má také menší obsah vitamínů, léčivých látek a jeho celková účinnost je daleko nižší.

Bohužel hypermarkety nabízejí jen ten levný česnek z Číny, protože lidé chtějí jen to nejlevnější, aniž by věnovali pozornost kvalitě. Tak to také začalo, když kolem roku 1994 se do Česka začal dovážet česnek za 25 Kč, a pak se i s marží velice levně prodávat. Teď se prodává za cca 80 Kč/kg, pořád je ale mnohem levnější než český česnek, který je velice obtížné koupit.