Recept: Česnekové máslo

Udělejte si chutné česnekové máslo a dresing, který se vám bude hodit nejen ke grilování.

Hovězí na česneku

Nevíte, co s česnekem? Udělejte si hovězí na česneku.

Česnečka

Dejte si skvělou a rychlou česnečku. Určitě si na ní pochutnáte.

Česneková polévka

Nejnovějším receptem je česneková polévka se sýrem. Uvařte si ji i vy.

Recept na výborné masarykovo cukroví.

Česneková pomazánka

Oblíbeným receptem je česneková pomazánka. Je rychlá a hodí se na chlebíčky.

Český česnek

Český česnek patří bohužel k nedostatkovému zboží. V obchodech jej téměř nenaleznete, maximálně v nějakých malých zelinářstvích a na trzích, a to je ještě není jisté.
Chcete si letos koupit český česnek? Podívejte se, kde si budete moct koupit česnek paličák.
Od konce roku 2011 můžete koupit český česnek i v obchodech (Billa, Albert, Tesco), ale ten je vypěstován převážně z francouzské odrůdy.

Před pár lety se český česnek ještě v obchodech prodával, ale pak se začal prodávat levnější česnek z Číny. Ten byl jen o trošku levnější, ale lidé, kteří upřednostňují nižší cenu, preferovali tento. Možná teď tito zákazníci litují, že si tenkrát za něj nepřiplatili, protože by teď nemuseli většinou kupovat náhražku česneku - čínský česnek. Čínský česnek se bohužel českému česneku ani z části nevyrovná, hlavně kvůli jeho mdlé chuti. Českým zemědělcům se právě kvůli nízké ceně čínského česneku nevyplatí pěstovat český česnek. Český česnek plný charakteristické chuti, roste pomaleji, je dražší, ale hlavně je bez chemikálií, které právě čínský česnek má.

Existuje vůbec možnost sehnat český česnek? Odpověď zní ano, ale chce to trochu úsilí a hledání. Za rok 2008 se vyprodukovalo v Česku 1 759 tun česneku, a z toho se polovina vyvezla do zahraničí. Někteří zemědělci stále na svých farmách pěstují český česnek, který pak prodávají přímo na farmě nebo přes internet. V lepších případech i na trzích (Zelný trh v Brně, Holešovická tržnice v Praze nebo v jiných městech). Poslední dobou česnek pěstují i ekozemědělci, takže vás může česnek překvapit v biobedýnce nebo jej naleznete v bioobchodu. Česnek pak můžete skladovat doma i pár měsíců. Pokud budete hledat zemědělce, kteří pěstují česnek třeba i ve vašem okolí, určitě uspějete, a pokud ano, podělte se o to u nás, kde se dá koupit český česnek. Český česnek se stále více stává vyhledávaný a oblíbený, proto by jej zemědělci mohli pěstovat více než jen šestinu prodávaného česneku v Česku.

Další z možností, jak získat chutný český česnek, je vypěstovat si ho. Pomocí návodu se vám to podaří. Třeba ne na první pokus, ale na druhý pokus ano. Přece jen není nic hezčího než si pak užívat vlastní úrody buď ze zahrádky nebo z balkónu. Pokud, se do toho nechcete pouštět, zkuste se zeptat v blízké vesnici či městě, zda vám ho někdo neprodá nebo nevypěstuje.

Nezapomeňte, pokud nebude poptávka, nebude ani nabídka. Nedovolte, aby se kvalitní český česnek vůbec nepěstoval, a dostupný byl jen ten čínský nebo jiný, který je dostupný v Česku.